0630CDMCCDS-8R2MC
0630CDMCCDS-8R2MC
Part Number 0630CDMCCDS-8R2MC
Description FIXED IND 8.2UH 4.3A 60 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 8.2µH Shielded Molded Inductor 4.3A 60mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0630CDMCCDS-8R2MC - Product Attributes
Datasheet 0630CDMCDDS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0630CDMC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Metal
Inductance 8.2µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.3A
Current - Saturation 5.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)