0420CDMCCDS-R56MC
0420CDMCCDS-R56MC
Part Number0420CDMCCDS-R56MC
Detailed Description
0420CDMCCDS-R56MC - Product Attributes
Material - CoreMetal
Inductance560nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)8.1A
Current - Saturation12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)