177CDMCCDS-6R8MC
177CDMCCDS-6R8MC
Part Number 177CDMCCDS-6R8MC
Description FIXED IND 6.8UH 16.7A 7.13MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Molded Inductor 16.7A 7.13mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
177CDMCCDS-6R8MC - Product Attributes
Datasheet 177CDMCC/DS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 177CDMCC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Metal
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16.7A
Current - Saturation 24.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 7.13mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)