0402HS-6N8EJTS
0402HS-6N8EJTS
Part Number 0402HS-6N8EJTS
Description CHIP INDUCTOR 6.8NH5% 680MA 0.08
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8nH Unshielded Wirewound Inductor 680mA 83mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-6N8EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 6.8nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 680mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 83mOhm
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)