0402HS-3N6EGTS
0402HS-3N6EGTS
Part Number 0402HS-3N6EGTS
Description CHIP INDUCTOR 3.6NH2% 840MA 0.06
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 3.6nH Unshielded Wirewound Inductor 840mA 66mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-3N6EGTS - Product Attributes
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 3.6nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 840mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 66mOhm
Q @ Freq 19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 6.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)