0402HS-510EJTS
0402HS-510EJTS
Part Number0402HS-510EJTS
Detailed Description
0402HS-510EJTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance51nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)820mOhm
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.75GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
0402HS-510EJTS - Related Products
More >>
0402HS-510EJTS Delta Electronics/Components, 51nH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 820mOhm 0402 (1005 Metric), 0402HS View