0402HS-130EGTS
0402HS-130EGTS
Part Number0402HS-130EGTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0402HS-130EGTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance13nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)440mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210mOhm
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.45GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)