0402HPH-560EKTS
0402HPH-560EKTS
Part Number0402HPH-560EKTS
Manufacturer
Description
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0402HPH-560EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HP
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)330mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2.07GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)