0402HP-260EJTS
0402HP-260EJTS
Part Number0402HP-260EJTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0402HP-260EJTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HP
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance26nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)275mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.15GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)