0402HP-5N6EHTS
0402HP-5N6EHTS
Part Number0402HP-5N6EHTS
Detailed Description
0402HP-5N6EHTS - Product Attributes
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±3%
Current Rating (Amps)1.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)48mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test250MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)