0402HM-5N8EDTS
0402HM-5N8EDTS
Part Number 0402HM-5N8EDTS
Description CHIP INDUCTOR 5.8NH0.5 700MA 0.1
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5.8nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 120mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-5N8EDTS - Product Attributes
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 5.8nH
Tolerance ±0.5nH
Current Rating (Amps) 700mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 8GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)