0402HM-180EGTS
0402HM-180EGTS
Part Number 0402HM-180EGTS
Description CHIP INDUCTOR 18.0NH2% 370MA 0.2
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 18nH Unshielded Wirewound Inductor 370mA 270mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-180EGTS - Product Attributes
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 18nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 370mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 270mOhm
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)