0402HC-1N3ECTS
0402HC-1N3ECTS
Part Number0402HC-1N3ECTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0402HC-1N3ECTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HC
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance1.3nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating (Amps)1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17mOhm
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant16GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)