0402HS-7N5EKTS
0402HS-7N5EKTS
Part Number 0402HS-7N5EKTS
Description CHIP INDUCTOR 7.5NH10% 680MA 0.1
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 7.5nH Unshielded Wirewound Inductor 680mA 104mOhm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HS-7N5EKTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 7.5nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 680mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 104mOhm
Q @ Freq 22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)