USF340-20.0K-0.01%-5PPM
USF340-20.0K-0.01%-5PPM
Part NumberUSF340-20.0K-0.01%-5PPM
Detailed Description
USF340-20.0K-0.01%-5PPM - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance20 kOhms
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.750" L x 0.075" W (19.05mm x 1.91mm)
Height - Seated (Max)0.395" (10.04mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
USF340-20.0K-0.01%-5PPM - Related Products
More >>
USF340-200K-0.01%-5PPM Caddock Electronics Inc., 200 kOhms ±0.01% 0.333W, 1/3W Through Hole Resistor Radial Thick Film, USF View