USF1E220MDD
USF1E220MDD
Part NumberUSF1E220MDD
Detailed Description
USF1E220MDD - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency110mA @ 100kHz
Impedance1.7 Ohms
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)