USF1A680MDD
USF1A680MDD
Part NumberUSF1A680MDD
Detailed Description
USF1A680MDD - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency80mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency160mA @ 100kHz
Impedance800 mOhms
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)