SR732HTTE8R66F
SR732HTTE8R66F
Part NumberSR732HTTE8R66F
Datasheet
Package / Case2010 (5025 Metric)
Detailed Description
SR732HTTE8R66F - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesSR73
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance8.66 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)