SR731ETTPR220F
SR731ETTPR220F
Part NumberSR731ETTPR220F
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Detailed Description
SR731ETTPR220F - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesSR73
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance220 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)