SR3R1000FE66
SR3R1000FE66
Part NumberSR3R1000FE66
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SR3R1000FE66 - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerVishay Dale
SeriesSR
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.065" Dia x 0.600" L (1.65mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max)1.000" (25.40mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
SR3R1000FE66 - Related Products
More >>
SR3R1000FE66 Vishay Dale, 100 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Radial Current Sense Wirewound, SR View