SR0805JR-7W2K2L
SR0805JR-7W2K2L
Part NumberSR0805JR-7W2K2L
Detailed Description
SR0805JR-7W2K2L - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerYageo
SeriesSR
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance2.2 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)