SR0805JR-7W3R3L
SR0805JR-7W3R3L
Part NumberSR0805JR-7W3R3L
Detailed Description
SR0805JR-7W3R3L - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerYageo
SeriesSR
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance3.3 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)