SR0402FR-7W7R5L
SR0402FR-7W7R5L
Part NumberSR0402FR-7W7R5L
Detailed Description
SR0402FR-7W7R5L - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance7.5 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)