SDS680R-102M
SDS680R-102M
Part NumberSDS680R-102M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SDS680R-102M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesSDS680R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant250MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)