SDEM25201B-4R7MS
SDEM25201B-4R7MS
Part NumberSDEM25201B-4R7MS
Detailed Description
SDEM25201B-4R7MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDEM25201B
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.6A
Current - Saturation1.65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)