SDEM25201B-1R0MS
SDEM25201B-1R0MS
Part NumberSDEM25201B-1R0MS
Datasheet
Package / Case1008 (2520 Metric)
Detailed Description
SDEM25201B-1R0MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDEM25201B
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.7A
Current - Saturation3.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)52.5mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)