PWR4318W1000JE
PWR4318W1000JE
Part NumberPWR4318W1000JE
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case4318 J-Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PWR4318W1000JE - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPWR4318
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case4318 J-Lead
Supplier Device Package4318
Size / Dimension0.433" L x 0.177" W (11.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.203" (5.16mm)