PWR3014W10R0JE
PWR3014W10R0JE
Part NumberPWR3014W10R0JE
Datasheet
Package / Case3014 J-Lead
Detailed Description
PWR3014W10R0JE - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPWR3014
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case3014 J-Lead
Supplier Device Package3014
Size / Dimension0.295" L x 0.138" W (7.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.203" (5.15mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberPWR3014
PWR3014W10R0JE - Related Products
More >>
PWR3014W10R0JE Bourns Inc., 10 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 3014 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound, PWR3014 View
PWR3014W5R00JE Bourns Inc., 5 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 3014 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound, PWR3014 View