PWR2010W5R00JE
PWR2010W5R00JE
Part NumberPWR2010W5R00JE
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2010 J-Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PWR2010W5R00JE - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPWR2010
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance5 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 J-Lead
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.76mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberPWR2010
PWR2010W5R00JE - Related Products
More >>
PWR2010W10R0JE Bourns Inc., 10 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound, PWR2010 View
PWR2010W5R00JE Bourns Inc., 5 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound, PWR2010 View
PWR2010WR500JE Bourns Inc., 500 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound, PWR2010 View