PTF60-201A-102B1
PTF60-201A-102B1
Part NumberPTF60-201A-102B1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTF60-201A-102B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package175
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTF
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance1 kOhms
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard
Travel Range60mm
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.787" W x 0.551" H (88.00mm x 20.00mm x 14.00mm)