PT6KV-102A2020
PT6KV-102A2020
Part NumberPT6KV-102A2020
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PT6KV-102A2020 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPT-6
Packaging-
Part StatusActive
Resistance1 kOhms
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.248" Dia x 0.157" H (6.30mm x 4.00mm)