PT15RV02-503A2020-PM-S
PT15RV02-503A2020-PM-S
Part NumberPT15RV02-503A2020-PM-S
Detailed Description
PT15RV02-503A2020-PM-S - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance50 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.335" H (15.00mm x 8.50mm)