PT10MH01-103A2020-S
PT10MH01-103A2020-S
Part NumberPT10MH01-103A2020-S
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PT10MH01-103A2020-S - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPT10
Packaging-
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.15W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.476" H (10.30mm x 12.10mm)