PSMN7R6-60BS,118
PSMN7R6-60BS,118
Part NumberPSMN7R6-60BS,118
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Detailed Description
PSMN7R6-60BS,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C92A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs38.7nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2651pF @ 30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)149W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)