PSMN3R4-30BLE,118
PSMN3R4-30BLE,118
Part NumberPSMN3R4-30BLE,118
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Detailed Description
PSMN3R4-30BLE,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs81nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds4682pF @ 15V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)178W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)