PSMN017-60YS,115
PSMN017-60YS,115
Part NumberPSMN017-60YS,115
Datasheet
Package / CaseSC-100, SOT-669
Detailed Description
PSMN017-60YS,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs15.7mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs20nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1172pF @ 30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)74W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)