PSM01-081A-103B2
PSM01-081A-103B2
Part NumberPSM01-081A-103B2
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PSM01-081A-103B2 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package70
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PSM
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeMotor
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.984" L x 0.512" W x 1.378" H (152.00mm x 13.00mm x 35.00mm)