PS15NV60-103A3030-PM
PS15NV60-103A3030-PM
Part NumberPS15NV60-103A3030-PM
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PS15NV60-103A3030-PM - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPS15
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±1500ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.256" H (15.00mm x 6.50mm)
PS15NV60-103A3030-PM - Related Products
More >>
PS15NV60-103A3030-PM Amphenol Piher Sensing Systems, 10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment, PS15 View