PMEG4005CT,215
PMEG4005CT,215
Part NumberPMEG4005CT,215
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Detailed Description
PMEG4005CT,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)13ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Operating Temperature - Junction150°C (Max)