PMEG3002AEB,115
PMEG3002AEB,115
Part NumberPMEG3002AEB,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG3002AEB,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Base Part NumberPMEG3002
PMEG3002AEB,115 - Related Products
More >>
SB160 ON Semiconductor, Diode Schottky 60V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41), View