PC16SH-10IP06-102A2020-TA
PC16SH-10IP06-102A2020-TA
Part NumberPC16SH-10IP06-102A2020-TA
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PC16SH-10IP06-102A2020-TA - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPC-16
Part StatusActive
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Built in SwitchNone
Number of Turns1
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins
Actuator TypeKnurled
Actuator Length1.772" (45.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
PC16SH-10IP06-102A2020-TA - Related Products
More >>
PC16SH-10IP06-102A2020-TA Amphenol Piher Sensing Systems, 1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins, PC-16 View