NX3008NBK,215
NX3008NBK,215
Part NumberNX3008NBK,215
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
NX3008NBK,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C400mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs0.68nC @ 4.5V
Vgs (Max)±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds50pF @ 15V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)350mW (Ta), 1.14W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)