NX1255GB-7.372800MHZ
NX1255GB-7.372800MHZ
Part NumberNX1255GB-7.372800MHZ
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
NX1255GB-7.372800MHZ - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNDK America, Inc.
SeriesNX1255GB
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)120 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.104" (2.65mm)
NX1255GB-7.372800MHZ - Related Products
More >>
NX1255GB-4.000000MHZ NDK America, Inc., 4MHz ±50ppm Crystal 12pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead, NX1255GB View
NX1255GB-7.372800MHZ NDK America, Inc., 7.3728MHz ±50ppm Crystal 12pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead, NX1255GB View