M27/370-06
M27/370-06
Part NumberM27/370-06
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
M27/370-06 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package480
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesMilitary, MIL-PRF-27/370, MIL8532
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)5.03A
Current - Saturation3.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.880" L x 0.330" W (22.35mm x 8.38mm)
Height - Seated (Max)0.286" (7.26mm)