L-14C56NJV4T
L-14C56NJV4T
Part Number L-14C56NJV4T
Description FIXED IND 56NH 300MA 1 OHM SMD
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 56nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 1Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
L-14C56NJV4T - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet RF Ceramic Chip Inductors
Standard Package 4000
Manufacturer Johanson Technology Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 56nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 300mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Q @ Freq 12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 1.1GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)