JUWT1105MCD
JUWT1105MCD
Part NumberJUWT1105MCD
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
JUWT1105MCD - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerNichicon
SeriesEVerCAP® JUW
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance1F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)4Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C