HTEK16080H-1R0MSR
HTEK16080H-1R0MSR
Part NumberHTEK16080H-1R0MSR
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0603 (1608 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
HTEK16080H-1R0MSR - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesHTEK16080H
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)142mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
HTEK16080H-1R0MSR - Related Products
More >>
HTEK16080H-1R0MSR Delta Electronics/Cyntec, 1µH Unshielded Inductor 2A 142mOhm Max 0603 (1608 Metric), HTEK16080H View