FS-20SCBE100R0JE
FS-20SCBE100R0JE
Part NumberFS-20SCBE100R0JE
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
FS-20SCBE100R0JE - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Huntington Electric Inc.
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.375" L (11.11mm x 60.33mm)
Height - Seated (Max)0.725" (18.41mm)