EEU-FS2A271S
EEU-FS2A271S
Part NumberEEU-FS2A271S
Detailed Description
EEU-FS2A271S - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.015A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.45A @ 100kHz
Impedance32 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)