EEU-FS2A151L
EEU-FS2A151L
Part NumberEEU-FS2A151L
Detailed Description
EEU-FS2A151L - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerPanasonic Electronic Components
SeriesFS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.2A @ 100kHz
Impedance44 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)